Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Maria Lund Stabell er blevet franchisetager for McDonald's-restauranten på Teaterstien i Haderslev efter at have overtaget den fra Michael Rolver. Hun begyndte selv i kæden som 16-årig i Silkeborg.

Efter flere år i restaurationsbranchen arbejdede Maria Lund Stabell i 19 år i byggebranchen. Nu er hun vendt tilbage til McDonald's, hvor hun står i spidsen for restauranten med omkring 60 medarbejdere.

Maria Lund Stabell lægger vægt på at være synlig i driften og til stede blandt både medarbejdere og gæster. Hun fremhæver samtidig ønsket om at give unge medarbejdere en god start på arbejdslivet.

Læs hele historien på JydskeVestkysten

TV-kokken Umut åbner pop-up-kro på Fyn

Den kendte tv-kok og iværksætter rykker sit krokoncept til Middelfart for en kort periode. Gæsterne kan se frem til klassiske kroretter og et koncept med fokus på dansk madkultur og fællesskab.

Omkostninger til emballageaffald stiger igen

Virksomhederne blev lovet færre byrder og mere forudsigelige omkostninger af regeringen. Nu varsler en af landets største ordninger for producentansvar prisstigninger, som flere virksomheder forventer at sende videre til kunderne.

Claus Meyer får nøglerolle i nyt fødevareinitiativ

Et nyt innovationsprogram skal udvikle løsninger på nogle af fødevaresektorens største udfordringer. Claus Meyer får en central rolle i arbejdet med at styrke næste generation af profiler inden for grøn omstilling.

Log ind