Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Danmark mangler arbejdskraft. Det gør alle lande i den vestlige verden. Små årgange afløser store. Restaurationsbranchen har – og får – et større og større problem. Sådan skriver Kasper Fogh Hansen, formand for Madens Folkemøde i et indlæg på Altinget.dk.
”Danmark er et førende gastronomiland med restauranter i verdensklasse, men færre og færre unge danskere har lyst til at arbejde med mad. Og i takt med at de små årganges børn bliver mere og mere efterspurgt, vil madbranchen kun få det sværere. Fødevarekultur er essentiel i udviklingen af en bæredygtig madkultur og innovation i fødevaresektoren. Men det er faktisk lidt svært at se hvem der skal drive den,” lyder budskabet.
Der er en chance for at restaurationsbranchen får meget sværere ved at følge med i kampen om arbejdskraft, fordi det mange steder ikke er et fag, eller uddannelser, der er fulgt med tiden, mener Kasper Fogh Hansen. Men det er bare nødt til at blive mere interessant at arbejde med mad – hele livet, lyder budskabet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA: Danskernes julevaner er i bevægelse
28-12-2025
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Hotelstop i Indre By i København er kortsigtet og skadeligt
28-12-2025
-
Anders Holch Povlsen overtager ikonisk Aarhus-hotel
28-12-2025
-
Brandramt hotel melder ud: Genåbner i 2026
28-12-2025
-
Hotel dropper den klassiske julegave til medarbejderne
28-12-2025
-
Stort hotel i Korsør solgt efter to år på markedet
28-12-2025
-
Hotelbranchen klarer sig godt trods stigende omkostninger
28-12-2025
-
Airbnb under pres: Danskerne er delt i synet på udlejning
28-12-2025