Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Danmark mangler arbejdskraft. Det gør alle lande i den vestlige verden. Små årgange afløser store. Restaurationsbranchen har – og får – et større og større problem. Sådan skriver Kasper Fogh Hansen, formand for Madens Folkemøde i et indlæg på Altinget.dk.
”Danmark er et førende gastronomiland med restauranter i verdensklasse, men færre og færre unge danskere har lyst til at arbejde med mad. Og i takt med at de små årganges børn bliver mere og mere efterspurgt, vil madbranchen kun få det sværere. Fødevarekultur er essentiel i udviklingen af en bæredygtig madkultur og innovation i fødevaresektoren. Men det er faktisk lidt svært at se hvem der skal drive den,” lyder budskabet.
Der er en chance for at restaurationsbranchen får meget sværere ved at følge med i kampen om arbejdskraft, fordi det mange steder ikke er et fag, eller uddannelser, der er fulgt med tiden, mener Kasper Fogh Hansen. Men det er bare nødt til at blive mere interessant at arbejde med mad – hele livet, lyder budskabet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026