Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I 2026 lanceres Jatak-prisen, der skal hylde medarbejdere og arbejdspladser i restaurantbranchen, som bidrager til trivsel, samarbejde og arbejdsglæde i hverdagen.
Prisen er initieret af den almennyttige organisation NECTO i samarbejde med Food Organisation of Denmark og giver medarbejdere mulighed for at nominere kolleger, der gør en forskel i dagligdagen.
Ifølge projektleder Stine Green fra NECTO er formålet at fremhæve de positive historier fra branchen. Hun peger på, at mange medarbejdere og ledere hver dag gør en stor indsats for kolleger og arbejdspladser, og at prisen skal give mulighed for at anerkende hinanden og inspirere flere til at arbejde med trivsel og arbejdsglæde.
Jatak-prisen udspringer af projektet Mental Trivsel på Menuen, hvor NECTO har arbejdet med mental sundhed og arbejdsmiljø på restauranter, caféer og spisesteder. Der kan nomineres i seks kategorier, og vinderne kåres ved en prisoverrækkelse under Madens Folkemøde den 21. maj 2026.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
SAS vil udvide markant i Københavns Lufthavn
02-07-2026
-
Guldsmeden vender tilbage til Aarhus
02-07-2026
-
Dragsholm Slot får ny medejer
02-07-2026
-
Norske kør selv-turister vælger Danmark
02-07-2026
-
HORESTA: Færre udlejningscykler i hovedstaden
02-07-2026
-
Core Hospitality henter seks ledere internt
02-07-2026
-
Direktør skifter Hotel- og Restaurantskolen ud med Brøndby IF
02-07-2026
-
Aarhusianske kokke overtager hotel i Frankrig
02-07-2026
-
Odense Zoo tager hul på stor udvidelse
02-07-2026