Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Kvinders alder er ikke noget, man taler om. Og dog bruger Mildred Fog i runde vendinger alderen som forklaring på, at hun har taget imod en firemandsgruppe af investorer til at hjælpe med at videreføre Fur Bryghus, som hun for knap 20 år siden grundlagde sammen med sin mand, Mogens Fog, skriver FoodSupply.dk.
”Det er ikke nogen hemmelighed, at min dåbsattest efterhånden siger, at det er tid for nye visioner og kræfter. Derfor glæder det mig, at jeg i dag kan byde en yderst kompetent investorgruppe velkommen i ejerkredsen,” udtaler hun i en pressemeddelelse.
De fire investorer er Michael Ring, Søren Holm Jensen, Mads Hylleholt Bøttger og Jacob Hjortshøj. Førstnævnte bliver ny bestyrelsesformand for bryghuset. De fire herrer kommer med erfaring henholdsvis som ejerleder af Stelton gennem 18 år, adm. direktør i læskedrikvirksomheden Co-Ro, ejerleder af Dragsholm Slot og Brdr. Price Restauranterne samt partner i advokatfirmaet Bech-Bruun.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Comwell udskyder hoteludvidelse i Aarhus til 2027
13-06-2025
-
April sætter ny rekord for hotelovernatninger
13-06-2025
-
Konservative vil lade hoteller køre gæster i yderområder
13-06-2025
-
Ny direktør skal samle turismen i Nordjylland
13-06-2025
-
Uber udvider til flere større danske byer
13-06-2025
-
Fire dages skoleuge skal øge fremmøde på erhvervsskole
13-06-2025
-
Comwell overtager Hotel H.C. Andersen og genstarter udvidelsesplaner
13-06-2025