Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der er under en måned til, at verdens bedste cykelryttere drøner afsted på danske veje med start i København, Roskilde og Vejle. Og det kan man allerede mærke langs ruten, hvor hotellerne oplever en særlig høj efterspørgsel på overnatningssteder. Det fortæller Jannick Nytoft, der er direktør i HORESTA, til Berlingske.

”Der er ingen tvivl om, at vores medlemmer oplever en øget efterspørgsel. Det er en langsigtet branding af Danmark. Jeg tror, at det er der, vi primært skal se den gode økonomiske effekt. For eksempel i form af turister. Denne slags begivenheder er vigtige for at gøre Danmark attraktiv,” siger han, og tilføjer:

”Hvordan kan man måle effekten af, at vi fremstår som et land med unikt design, smukke byer, flotte landskaber og stærke kompetencer på afvikling af events?” spørger han.

Læs hele historien her.

Log ind