Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Emilie Qvist Kjærgaards er ikke færdiguddannet kok. Endnu. Til gengæld har hun flere gange forladt misundelsesværdige lærepladser. Bl.a på Michelin-restauranterne Relæ i København og Blue Hill at Stone Barns nord for New York, der tidligere er kåret til en af verdens 50 bedste restauranter. Det skriver Jyllands-Posten.
Nu er Hanstholm. I maj i fjor åbnede hun egen restaurant. Hun købte ”Havnecaféen”, en klassisk grillbar med høj sø i frituren og panoramakig til moler, måger og kuttere ved kajen.
”Da jeg købte grillbaren, talte jeg med de lokale om mine planer. De var positive, men også skeptiske: ”Grillet makrel! Det kan man fandeme ikke servere for en holmbo!” Men de bakkede op. Kort efter åbningen sagde en fisker, at det var den bedste fisk, han nogensinde havde smagt. Så kan de komme med alle de fine madanmeldere – den anmeldelse fås ikke bedre,” siger Emilie Qvist Kjærgaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026