Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det hele vendte sig i Mia Hjort Hansens mave, da de råbte hendes navn op den aften. Hun blev kåret som årets bedste danske bartender ved den årlige prisuddeling Bartenders Choice Awards i Stockholm – med bare et par års erfaring fra den eksklusive cocktailbar Gedulgt i Aarhus, skriver BT.

Som den eneste kvinde var hun nomineret side om side med fire andre danske bartendere. Men det var hende, der løb med titlen og statuetten. Som den første danske kvinde nogensinde.

”Det er en kæmpe cadeau, fordi juryen består af folk fra branchen. Jeg havde slet ikke forventet at blive nomineret overhovedet,” siger hun til B.T.

Læs hele historien her.

Airbnb-svindel breder sig fra by til by

En mand har i flere år lejet lejligheder under falske navne og udlejet dem via Airbnb. Flere udlejere er blevet snydt og kæmper for at få deres boliger tilbage.

Log ind