Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der var en smule hemmelighedskræmmeri i luften, da JP Aarhus kort før jul fangede restaurantejer og Michelin-kok Christoffer Norton til en snak om det forgangne år og planerne for det nye, som står for døren, skriver Finans.dk.
Til spørgsmålet om, hvad restauranten har på tegnebrættet i 2022, lyder svaret:
”Uha, jeg kan ikke røbe for meget endnu. Vi har gang i et stort og spændende projekt for det kommende år, men det kræver stadig, at nogle detaljer falder på plads, før vi ved, om det kan realiseres. Men intentionen er at blive bedre – ja, det er et vagt svar, som jeg godt ved, at du nok ikke kan bruge til noget, men mere kan jeg ikke sige nu,” griner Christoffer Norton.
Som de fleste andre blev Domestic taget på sengen af pandemiens mange følgevirkninger, og i årets sidste timer kæmper holdet bag restauranten fortsat for at komme igennem 2021 »med skindet på næsen«.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026