Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er dækket op til en gigantisk milliardregning for 45.085 virksomheder, der under coronakrisen har takket ja til tilbuddet om særlige kriselån skabt ved udskydelse af betaling af A-skat og moms, skriver Finans.dk.
Hidtil har det alene være omtalt, at et ukendt antal virksomheder den 1. april skal betale i alt 23,3 mia. kr. i forfaldne coronalån. Men nu sætter Jeppe Bruus, der tiltrådte som skatteminister den 4. februar, præcise tal på milliardregningen affødt af spørgsmål fra erhvervsordfører Mona Juul (K).
”Den 1. april 2022 forfalder lån for en samlet værdi af ca. 21,9 mia. kr. I alt skal knap 45.100 virksomheder betale et eller flere lån tilbage,” fremgår det af ministerens svar til Mona Juul og resten af Folketinget.
HORESTA, DI, Danmarks Restauranter og Caféer, Dansk Erhverv og SMVdanmark opfordrer i en fælles henvendelse den nye skatteminister Jeppe Bruus til at give virksomheder en »fair chance« efter coronakrisen og rykke fristen til den 1. august.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026