Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det har været svære tider i flere brancher under corona, som efterhånden nærmer sig to års varighed, skriver Tidende.dk. Det faktum mærker Restaurant Amtmandsgården nu og på restaurantens facebookside skriver ejer Nis Staack:
”Efter nogle år med ufatteligt hårde kampe må vi desværre se i øjnene at vi ikke længere har muligheden for at drive Restaurant Amtmandsgården på tilfredsstillende vis. Coronatiden samt det nuværende arbejdsmarked gør, at vi ikke kan skaffe tilstrækkeligt kvalificeret, og nok, arbejdskraft. Vi lukker derfor a la carte delen og den daglige restaurantdrift med øjeblikkelig virkning.”
På trods af nedlukningen af restauranten, fortsætter Nis Staack og hans kompagnon Malene Knudsen med at drive Amtmandsgården som selskabs- og eventlokaler.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026