Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Virksomheder må ikke uden tilladelse bruge fotos af nuværende eller tidligere medarbejdere til markedsføring, uden medarbejderens tilladelse. Det viser kendelse fra Datatilsynet, skriver Danmarks Rejsebureau Forening i sit nyhedsbrev, fortæller Standby.dk.
Et apotek har fået kritik fra Datatilsynet for at bruge foto af en tidligere ansat i en markedsføringsvideo på Facebook. Det klagede den tidligere ansatte over til Datatilsynet, fordi hun ikke havde givet samtykke til, at apoteket måtte bruge billedet. Apoteket mente, at billedet tilhørte dem og at de derfor frit kunne benytte det.
Men den gik ikke, ifølge Datatilsynet, der blandt andet udtalte at ”billeder af de ansatte på arbejdet vil som udgangspunkt ikke kunne offentliggøres uden den ansattes samtykke. Arbejdsgiveren har derfor blandt andet pligt til at sikre samtykket.”
Apoteket er nu blevet bedt om at fjerne videoen med den tidligere medarbejder.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Styrk din ESG-rapportering med ESG Monitor
05-12-2025
PRESSEKLIP
-
Vejle får nyt hotel med 87 værelser
05-12-2025
-
Udeblivelser koster københavnsk restaurant 150.000 kr.
05-12-2025
-
Danske Hoteller fejrer 35 år med fokus på lokal forankring
05-12-2025
-
Ny aftale med Forsvaret sikrer fremtiden for Aarhus Airport
05-12-2025
-
Nordsjællandsk grillkæde åbner nyt spisested
05-12-2025
-
Politikere drømmer om festivalplads og kæmpearena i København
05-12-2025
-
Ny formand skal styrke madkulturen i Danmark
05-12-2025
-
Delte meninger om autocampere i turismeerhvervet
05-12-2025