Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Servicekoncernen ISS ansætter Morten Hassing som ny chef for kantinedivisionen. Han har været fungerende chef i nogle måneder, men har nu officielt fået ansvaret for at realisere en række målsætninger for kantinedivisionen i den danske del af ISS, skriver FødevareWatch.dk.
ISS serverer hver dag for omkring 40.000 gæster i Danmark, og er dermed en af de store aktører i kantinebranchen herhjemme. Brandet ISS er dog mere kendt for rengøring og andre serviceydelser til virksomheder end for kantinedriften, og det er én af udfordringerne for den nytiltrådte chef:
”Jeg skal gøre, hvad jeg kan for at få ISS til at smage mere af mad, end det har gjort før. Vi er nok mere kendt for den her integrerede servce-virksomhed, end vi er på mad-delen. Vi skal komme mere ud over rampen og fortælle, at vi faktisk er rigtig dygtige til det,” siger Morten Hassing til FødevareWatch.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tommy Ahlers blander sig i debat om Airbnb
17-10-2025
-
HORESTA: Fjern aldersgrænsen for SVU – unges udvikling må ikke bremses
17-10-2025
-
Sunset Boulevard hædres som Succesvirksomhed 2025
17-10-2025
-
Tidligere Noma-kok åbner ny restaurant i Helsingborg
17-10-2025
-
Hotel Hesselet satser på gastronomi og langsom luksus
17-10-2025
-
Noma udvider med permanent butik og kaffebar i København
17-10-2025
-
Karrebæksminde får luksusresort med fokus på erhverv og velvære
17-10-2025
-
Markant hoteludvidelse i Aalborg sendt i høring
17-10-2025