Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mange kantiner tilbyder mere eller mindre udbyggede løsninger for takeaway, men nu tager servicekoncernen ISS et nyt skridt for at gøre det nemmere for servicekoncernens kantinekunder på de danske arbejdspladser. Det skriver Fødevarewatch.
Selskabet har testet og lanceret en takeaway-app, der skal gøre det nemmere og mere overskueligt at bestille mad med hjem fra kontoret.
”Convenience er blevet meget vigtigere for mange medarbejdere, der mangler tid i hverdagen og denne trend vil vi gerne tappe ind i. Dette område er understøttet af teknologi og den rejse er vi på nu. Vi har startet med takeaway-delen, da vi i forvejen har mange gode kantiner, der laver god mad,” siger Johan Bjørn Jeppesen, direktør for Professional Services i den danske del af ISS.
Læs hele historien (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026