Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Først nu er turisterne meget langsomt ved at vende tilbage til gondolerne og Markuspladsen i Venedig, alt imens de lokale drømmer om en ny og mere bæredygtig form for turisme i fremtiden, skriver Jyllands-Posten.

Venedig har været synonym med masseturisme i årtier, og særligt i sommerhøjtiden har det vrimlet med historier om byens mange problemer med de store turistmængder. De mange besøgende er blevet klandret for at være årsag til, at tusindvis af lokale er flyttet væk, og beskyldt for at svine Markuspladsen til og slide alt for hårdt på byens bykerne, som er en del af Unescos verdensarv.

”Pandemien har givet Venedig en mulighed for at ændre sin forretningsmodel. Vi tror, at det samme høje antal af turister vil vende tilbage. Venedig er unik. Men vi vil tiltrække turister på en mere bæredygtig måde og gøre byen til et eksempel for alle verdens byer,” lyder det fra Carlo Bagnoli, leder af projektet Venisia ved Ca Foscari-universitetet i byen, og som kæmper for at gøre turismen i Venedig mere bæredygtig.

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Museum får 63 millioner til ny udstilling

Danmarks Jernbanemuseum i Odense har fået 63 mio. kr. til en ny udstillingsbygning, der skal stå klar i 2030. Investeringen følger efter et rekordår, hvor museet havde 107.000 gæster.

Log ind