Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Før var det gæster, der manglede. Nu er det på personalefronten, mange restauranter er tyndt besat. Flere restauranter kæmper nemlig med at finde nok ansatte til at kunne holde dage, så meget som man ønsker.
En af dem, der kæmper med at finde arbejdskraft er Stine Mjaaland, som er indehaver af restauranten Vandkanten i Falsled. Hun mangler at få besat omkring 40 timer om ugen og kan i yderste konsekvens blive nødt til at holde flere lukkedage og dermed gå glip af omsætning.
Bestyrelsesmedlem i HORESTA Syddanmark, Tom Pelle Jensen, efterlyser politisk handling for at komme restauranterne til undsætning.
”Man løste situationen med vaccinecentrene over hele landet ved at give efterlønsmodtagere - læger, sygeplejersker og så videre - mulighed for at tjene ekstra, som ikke blev modregnet. Det kan man også gøre i vores branche,” siger Tom Pelle Jensen til TV2/Fyn.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026