Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et rejsebureau og to restaurantkæder er ikke verdens sjoveste investeringer at have i folden, når covid-19 hærger og får statsministeren til at lukke landet ned ikke bare en, men to gange.
"Vi har nogle selskaber som er relativt hårdt ramt – to restaurantkæder og et rejsebureau, så på den måde kan man sige, at vi er ramt af corona," siger adm. direktør for Maj Invest, Jeppe Christiansen og fortsætter:
"Men Sticks'n'Sushi har nærmest vendt det til en fordel, for take away boomer lige nu, og netop denne kædes mad egner sig til take away. Så det er gået fra at være en svækket kæde, til at være blevet bedre end nogensinde. Så på den måde er det okay. Men det er klart, at det er hårde tider for dem, der driver selskaberne."
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Styrk din ESG-rapportering med ESG Monitor
05-12-2025
PRESSEKLIP
-
Vejle får nyt hotel med 87 værelser
05-12-2025
-
Udeblivelser koster københavnsk restaurant 150.000 kr.
05-12-2025
-
Danske Hoteller fejrer 35 år med fokus på lokal forankring
05-12-2025
-
Ny aftale med Forsvaret sikrer fremtiden for Aarhus Airport
05-12-2025
-
Nordsjællandsk grillkæde åbner nyt spisested
05-12-2025
-
Politikere drømmer om festivalplads og kæmpearena i København
05-12-2025
-
Ny formand skal styrke madkulturen i Danmark
05-12-2025
-
Delte meninger om autocampere i turismeerhvervet
05-12-2025