Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Først nu vil der blive regnet videre på mulige scenarier for at sende 5.-8. klasse i skole, åbne liberale serviceerhverv, storcentre, restauranter og caféer, indendørs kultur- og idrætsinstitutioner samt at løfte forsamlingsgrænsen. På baggrund af beregningerne foretages en vurdering af, hvilke dele af samfundet der evt. vil kunne genåbne efter påske, lyder planen ifølge Børsen. I HORESTA undrer det, at man ikke allerede har regnet på scenarierne.
“Regnemaskinen burde i den grad have været fremme noget tidligere, og det skal da gå meget stærkt med at få den frem nu, så vi får nogle pejlemærker for fremtiden. Specielt når jeg ser en Boris Johnson være ude i UK i går med en plan frem til 21. juni, hvor stort set alle restriktioner skal være væk. De kommer altså fra en situation med udgangsforbud,” siger adm. direktør Katia K. Østergaard.
Hun fortæller, at det bestemt ikke var hendes forventning, at restauranterne ville stå først for den 1. marts, men undrer sig samtidig over, at der ikke er en mere langsigtet strategi.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Unge udgør rygraden i sommerens servicejob
05-07-2025
-
Bloomberg: Joe & The Juice-ejer sigter mod børsnotering i USA næste år
05-07-2025
-
Natklubber for 15-årige i kraftig modvind
05-07-2025
-
Odense-hotel udvider og bliver størst uden for København
05-07-2025
-
VisitDenmark satser på svenske familier for at hente tabte overnatninger hjem
05-07-2025
-
Bühlmann Hotels nedjusterer – men ser positivt på 2025
05-07-2025
-
Hotel dømt for ulovligt kiosk-samarbejde ved Himmelbjerget
05-07-2025
-
Ny kommerciel direktør vender hjem til Sønderborg
05-07-2025
-
Flere nordjyske hoteller går foran med grøn profil
05-07-2025