Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der findes næppe en branche, der har været lige så hårdt ramt under corona-nedlukningen som hotel- og restaurationsbranchen. Og for familien Bühlmann, der blandt andet ejer hotellet Scheelsminde i Aalborg, gav nedlukningen sved på panden og søvnløse nætter, skriver Nordjyske Stiftstidende.
”Vi havde netop sat gang i en renovering af Scheelsminde til 20 millioner kroner, da den første nedlukning ramte. Vi nåede da at tænke "Hvad nu?". Men vi fik hurtigt et opkald fra vores bank, der forsikrede, at de stod bag os,” siger Anemette Bühlmann, der sammen med sin mand, Danni Bühlmann, er direktør i familiefirmaet.
På trods af coronanedlukning, renoveringen af Scheelsminde, overtagelse af hotellet Villa Provence i Aarhus, forberedelse af åbning af Peak 12 Hotel i Viborg og Slotshotellet i Aalborg, kom familien Bühlmanns holdingselskab - Bühlmann Holding ApS - ud af regnskabsåret 2020 med sorte tal på bundlinjen. Overskuddet på 1,73 millioner kroner var dog knap en halvering sammenholdt med året før.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026