Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Som følge af nedlukningen har Hotel & Restaurant Bella Italia ønsket at benytte sig af muligheden for at få dækket faste omkostninger, men en teknikalitet i forbindelse med en udvidelse i ejerkredsen betyder, at de har fået afslag. Prisen: Cirka 1,2 millioner kroner i tabt coronakompensation. Det skriver Berlingske.
Bella Italia, der hører hjemme i Sønderborg, har været familieejet siden 1979. Men sidste år besluttede brødrene Daniel og Michel Totaro at inddrage deres barndomsven, den succesfulde kok og iværksætter Torben Klitbo, som blandt andet er grundlægger af Cofoco-kæden.
Den 15. november 2020 blev parterne enige og stiftede et nyt selskab, DMT 1 2020 ApS, med et nyt CVR-nummer, hvor Bella Italias aktiviteter blev overdraget. Brødrene ejer nu 56 procent af det nye selskab og har stadig bestemmende indflydelse. Ejerkredsen er altså blevet udvidet, men selve driften er uændret. Beslutningen skulle vise sig at få vidtrækkende konsekvenser. Det nye selskab kan ikke få coronakompensation.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026