Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Helle Petersen, der siden 2017 har været forpagter af Klitrosen Hotel med 27 værelser i Slettestrand, har købt selve bygningen med Rønnes Hotel og dets 63 værelser af den hidtidige ejer, Lars Mouritzen. Han er også lokalformand for HORESTA i Nordjylland, skriver Standby.dk.
”Vi havde talt om købet af Rønnes Hotel i nogle måneder, men der skulle handles nu,” siger Helle Petersen til STANDBY.DK om købet; hun ønsker ikke at oplyse prisen for købet af bygningen med Rønnes Hotel. De to hoteller ligger tæt på hinanden og blandt andet Vesterhavet.
Lars Mouritzen oplyser, at han følte, at tiden er kommet til at få ”tavlen visket ren” og lade nye kræfter komme til på Rønnes, og så jeg kan starte et nyt kapitel i mit liv enten som selvstændig eller som ansat et sted, hvor der kan drages nytte af min erfaring og kompetencer,” siger Lars Mouritzen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tre danske byer blandt verdens mest bæredygtige destinationer
25-09-2025
-
Miljøministers affaldsløsning møder massiv kritik
25-09-2025
-
Ny planlov skal gøre det nemmere at bygge nyt i det åbne land
25-09-2025
-
Folkemødet skaber op mod 230 mio. kr. i turismeforbrug
25-09-2025
-
HORESTA: Flere hoteller forventer lavere omsætning end normalt dette efterår
25-09-2025
-
Fårup Sommerland satser på helhedsoplevelser med overnatning
25-09-2025
-
Staten øger millionstøtte til dansk gastronomi
25-09-2025
-
Ny skatteminister vil se på lavere moms på frugt og grønt
25-09-2025
-
Årøsund Badehotel bliver en del af Small Danish Hotels
25-09-2025
-
Klimamærke får millionstøtte – men usikkerhed om lancering består
25-09-2025