Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Marts bød på færre konkurser og tabte job. I årets tredje måned var der 192 konkurser blandt aktive virksomheder, viser nye tal fra Danmarks Statistik, skriver Berlingske. Aktive virksomheder defineres ved at have ansatte og/eller en omsætning over en million kroner.
Antallet af konkurser i marts er 7,3 procent mindre i forhold til måneden forinden. Konkurserne medførte 740 tabte job (omregnet til fuld tid) i faktiske tal, hvilket er 4,3 procent færre end i februar.
”Vi er indtil videre sluppet ekstremt billigt gennem coronakrisen, hvad angår antallet af konkurser. Det skyldes, at hjælpepakkerne på trods af en økonomisk lussing af dimensioner til verdensøkonomien har holdt hånden under danske virksomheder og arbejdspladser,” skriver Niklas Praefke, cheføkonom, Ledernes Hovedorganisation, i en kommentar.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026