Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Københavns overborgmester, Frank Jensen (S), var overraskende tavs, da den omstridte seksdagesregel i løbet af sommeren holdt turisterne væk fra København. Hotellerne led under den omdiskuterede seksdagesregel, som betød, at turisterne skulle opholde sig mindst seks dage i den danske hovedstad, skriver Berlingske.
Til Berlingske fortæller borgmesteren, at han er socialdemokrat og næstformand i Socialdemokratiet. Overborgmesteren valgte altså at forsøge at påvirke toppen af regeringen i stedet for at kritisere reglen offentligt.
Ifølge Kristian Nørgaard – politisk chefkonsulent i HORESTA var der stor utilfredshed med reglen i branchen.
”Seksdagesreglen var enormt ødelæggende for vores erhverv. Det gav ingen mening, at vi som det eneste land lavede en regel om, hvor mange dage, man skal være et sted. Det må være op til Frank Jensen at vurdere, om det var bedst at kæmpe for det internt eller eksternt. Vi opfordrede ham til at gå ud med det, fordi reglen både ødelagde virksomhedernes forretning og sendte mange ud i ledighed, og vi er rigtig glade for, at den nu er væk. Regeringen ville ikke af med den, og jeg godt forstå, hvis det var en svær kamp for Frank Jensen,” siger Kristian Nørgaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Bakken nærmer sig ny sæsonrekord
25-08-2026
-
Debat: HORESTA efterlyser at blikket på gastroturismen fastholdes
25-08-2026
-
Ny rapport stiller spørgsmål ved overturisme
25-08-2026
-
HORESTA: Byretsdom sætter vigtigt fokus på ulovlige skyggehoteller
25-08-2026
-
Copenhagen Marriott får ny direktør efter fem år
25-08-2026
-
Tidligere Ørsted-kontorer kan blive til hotel
25-08-2026
-
Jyllandsakvariet udvider efter markant gæstestrøm
25-08-2026
-
Nyt partnerskab skal løfte turismen i Køge
25-08-2026
-
Internationalt: Saudi-Arabien investerer 45 mia. kr. i forlystelsesparker
25-08-2026