Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Duften af bagværk kan spores flere hundrede meter derfra. Midtvejs på en gade på Østerbro i København står Anders Husa i fuld gang med at skyde billeder af Kaitlin Orr, der poserer foran et af kvarterets populære bagerier, skriver DR.
For fire år siden rev Anders Husa for alvor pløkkerne op og satsede det hele. Han opgav både lejlighed og job i Norge og pakkede ellers bare den store kuffert. På den anden side af kloden skete nogenlunde det samme for amerikanske Kaitlin Orr.
De to madbloggere har lige siden levet en tilværelse, som mange af os nok misunder. De rejser verden rundt og spiser en masse mad. Mad, som de fotograferer, filmer og deler på YouTube, Instagram og deres blog.
”Vi bruger mange penge, så vi er nødt til at tjene penge,” siger Anders Husa og oplyser, at parret alene i 2019 brugte over 400.000 kroner alene på restaurantbesøg.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026