Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Restaurationsbranchen bliver næsten altid forbundet med kokkene, og de gastronomiske mesterværker, der bliver kreeret i køkkenet. Tjeneren, der er frontfigur i restauranten, møder gæsten, serverer maden og sørger for værtskabet tiltrækker sig derimod ikke megen opmærksomhed.
”Det synes vi er en skam, da tjenerfaget rummer rigtig mange spændende elementer, udfordringer og nuancer, som fortjener at komme på dagsordenen. Og derfor lancerer vi nu Danmarks første podcast om tjeneren og værtskabet,” skriver skolen på sin hjemmeside.
Henrik Lindegaard, der er tjenerfaglærer på Hotel- og Restaurantskolen og en af værterne på den nye podcast. Han fortæller:
”Der er mange flere aspekter i tjenerens arbejdsopgaver, og dem vil vi i denne podcastserie dykke ned i. Vi værner om faget og vil gerne udbrede budskabet om os og vores kollegaer fra branchen. Tjeneren er lidt ligesom tigrene – i fare for at uddø, og det skal der laves om på.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk milliardær skaber liv på Hotel Hornbækhus: Renoverer for 30 mio. kr.
06-01-2026
-
Skyggehoteller i København fortsætter trods tilsynssag
06-01-2026
-
Turismeminister: Vi skal fra strategi til handling i 2026
06-01-2026
-
Forgæves rekrutteringer begrænser branchevækst
06-01-2026
-
Tre Bühlmann-hoteller samles under én direktør
06-01-2026
-
Hotelplan ved Amager Strand i modvind
06-01-2026
-
Brancheoptimisme i 2026 trods global uro og stigende omkostninger
06-01-2026
-
Turismebranchen blandt de største jobskabere i Danmark
06-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel solgt: Genåbner til foråret
06-01-2026