Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Restaurationsbranchen bliver næsten altid forbundet med kokkene, og de gastronomiske mesterværker, der bliver kreeret i køkkenet. Tjeneren, der er frontfigur i restauranten, møder gæsten, serverer maden og sørger for værtskabet tiltrækker sig derimod ikke megen opmærksomhed.
”Det synes vi er en skam, da tjenerfaget rummer rigtig mange spændende elementer, udfordringer og nuancer, som fortjener at komme på dagsordenen. Og derfor lancerer vi nu Danmarks første podcast om tjeneren og værtskabet,” skriver skolen på sin hjemmeside.
Henrik Lindegaard, der er tjenerfaglærer på Hotel- og Restaurantskolen og en af værterne på den nye podcast. Han fortæller:
”Der er mange flere aspekter i tjenerens arbejdsopgaver, og dem vil vi i denne podcastserie dykke ned i. Vi værner om faget og vil gerne udbrede budskabet om os og vores kollegaer fra branchen. Tjeneren er lidt ligesom tigrene – i fare for at uddø, og det skal der laves om på.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026