Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Restauranterne er blandt de allerhårdest ramte virksomheder på grund af coronakrisen. Branchen ligger allerede ned, og tusindvis af aflyste julefrokoster er et ekstra spark, der vil koste et milliardbeløb i mistet omsætning. Det var penge, som skulle have polstret erhvervet til de stille måneder i januar og februar, hvor aktiviteten er lav, skriver Jyllands-Posten.
”Vores vurdering er, at aflyste julefrokoster og julearrangementer vil betyde en mistet omsætning på 2,5 mia. kr. Juleperioden er blandt de allertravleste for restauranterne, men de seneste dage er aflysningerne strømmet ind,” siger Kristian Nørgaard, politisk chefkonsulent i HORESTA.
I Aalborg har Restaurant Papegøjehaven normalt adskillige tusinde gæster til julefrokoster og andre arrangementer i forbindelse med julen. Men alle større aktiviteter er aflyst, og det giver et stort hul i pengekassen, fortæller indehaver, Lars Mouritzen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA: Danskernes julevaner er i bevægelse
28-12-2025
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Hotelstop i Indre By i København er kortsigtet og skadeligt
28-12-2025
-
Anders Holch Povlsen overtager ikonisk Aarhus-hotel
28-12-2025
-
Brandramt hotel melder ud: Genåbner i 2026
28-12-2025
-
Hotel dropper den klassiske julegave til medarbejderne
28-12-2025
-
Stort hotel i Korsør solgt efter to år på markedet
28-12-2025
-
Hotelbranchen klarer sig godt trods stigende omkostninger
28-12-2025
-
Airbnb under pres: Danskerne er delt i synet på udlejning
28-12-2025