Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Restaurant MellemRum i Aarhus har fået deres lokaler renoveret, og har fået et nyt og mere moderne look. Nu kommer der også ny køkkenchef i form af en tidligere vinder af Årets Kok. Mikkel Laursen fortæller, at han glæder sig til igen at arbejde med de bedste råvarer og kolleger på MellemRum, og vender tilbage til den køkkenstil, han holder allermest af. Det er den klassiske stil, hvor alt er lavet fra bunden, og man kan smage, hvad man spiser. Det skriver AarhusUpdate.dk.

Mikkel Laursen har i hvert fald fundet ud af, at de helt store køkkener ikke er ham.  Grunden er flere, fortæller han, men der var ikke den personlighed og det nærvær, som er på MellemRum. Her er vi meget tætte på vores gæster, hvilket gør, det hele bliver mere personligt. Vi kan give dem den gode betjening, som jeg selv værdsætter så højt, fortæller køkkenchefen.

Læs hele historien her.

FoodExpo 2026

Den 22-24 marts 2026 afholdes FoodExpo , som er for dig, der lever for og arbejder professionelt med mad, og som vil have føling med fremtidens fødevarer.

Log ind