Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Man skal høre meget, før ens ører falder af. Men nogle gange føles det som om, de alligevel er ved at løsne sig fra ens hoved. Sådan havde jeg det, da jeg hørte den socialdemokratiske erhvervsminister Simon Kollerup slå fast på et samråd, at han stadig ikke mener, at det var en fejl, da regeringen i sommer indførte seksdagesreglen. Sådan skriver Cecilia Lonning-Skovgaard (V), Beskæftigelses- og integrationsborgmester i København i et indlæg på Altinget.

”Man skulle egentlig ikke tro, det ville være så kontroversielt at erkende, at seksdagesreglen var et uvidenskabeligt fejlskud, som kun gjorde ondt værre for København. Hørte ministeren ikke nødråbene fra hovedstadens hoteller, mens reglen lagde København øde? Eller fra byens restauranter og cafeer, der som ved et trylleslag mistede sommersæsonens vigtigste gæster?” skriver hun.

Seksdagesreglen var en uforståelig, menneskeskabt katastrofe. Det mindste, som regeringen kan gøre nu, er at indrømme, at reglen var en fejl, skriver Cecilia Lonning-Skovgaard afsluttende.

Læs hele historien her.

Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer

Sommertrafikken i Københavns Lufthavn ventes at overstige sidste års niveau. Lufthavnen forventer 10 mio. passagerer i løbet af sommermånederne og kan samtidig få den travleste enkeltstående rejsedag i sin historie.

HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet

Flere politikere på Københavns Rådhus ønsker nu strammere regler for udlejningscykler, som de mener fylder for meget på fortove og i gader. HORESTA udtalte sig om sagen i TV2 Kosmopol onsdag. Branchen bakker op om, at cyklerne ikke skal være til gene i bybilledet, og arbejder for at informere turister bedre.

Ny minister vil videre med modernisering af planloven

Turismeminister Signe Munk (SF) vil samarbejde med forligskredsen om den planlovsændring, der blev sat på pause af folketingsvalget. Turismeerhvervet afventer fortsat afklaring om, hvornår lovforslaget genoptages, og om regeringen ønsker ændringer i indholdet.

Log ind