Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Flere hundrede millioner kroner har corona-virussen allerede kostet hotel- og restauranterhvervet. Sådan lød meldingen fra HORESTAs adm. direktør Katia K. Østergaard, da hun mandag morgen var igennem på DR P4 København.

HORESTA håber, at regeringen vil hjælpe erhvervet i denne helt særlige situation. Og det gælder både hvad angår virksomhedernes likviditet og deres medarbejdere.

Katia K. Østergaard fortalte, hvor hurtigt situationen har vendt erhvervet på hovedet. Fra at virksomhederne har været udfordret af mangel på arbejdskraft, er de nu pludselig i en situation, hvor de har for mange medarbejdere, da gæsterne bliver væk.

Hotel Insights 2026 - Vejle

kl. 09.00-13.30

Få inspiration til hvordan du kan udvikle din virksomhed og bliv opdateret på de seneste markedsdata og forventninger til branchens udvikling.

Hotel Insights 2026 - København

kl. 08.30-13.30

Få inspiration til hvordan du kan udvikle din virksomhed og bliv opdateret på de seneste markedsdata og forventninger til branchens udvikling.

Log ind