Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er larmende stilhed i Julie Lunds kaffebar i København. Siden statsminister Mette Frederiksen først lukkede Danmark ned indefra og derefter afskar Danmark fra resten af verden ved at lukke grænserne, har de små og mellemstore virksomheder lidt. Det skriver EB.dk.
”I går havde jeg to kunder på en ni timers arbejdsdag. Det gav en omsætning på 120 kroner.Jeg er vant til at sidde på et lille budget med få kunder, men det her har været ekstremt,” siger Julie Lund.
Hun har inviteret Mette Frederiksen på kaffe i sin biks, fordi hun mener, at det er uretfærdigt, hun ikke kan få en krone af sin A-kasse, som hun har betalt til i to årtier, med mindre hun lukker sin virksomhed og lader tre uger passere.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026