Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hvis Svendborgs caféer og restauranter ikke får lov til at åbne på denne side af sommerferien, forudser ejeren af Café Citronen, Jesper Ringsmose, et regulært blodbad i branchen, skriver Fyns Amtsavis. Han vurderer, at det kan koste halvdelen af byens restauranter og caféer livet, hvis de mister omsætningen i de attraktive sommermåneder.

I HORESTA deler man Jesper Ringsmoses bekymring. Cheføkonom Jonas Kjær fortæller, at man lige efter tvangslukningen af caféer og restauranter lavede en undersøgelse, der viste, at 20 procent af restauranterne var bange for at måtte lukke. Jonas Kjær påpeger også, at truslen ikke er drevet over med en genåbning, fordi ingen ved, om folk er klar til at gå på restaurant igen.

”Hvad sker der, hvis restauranterne kun har 75, 50 eller 25 procent af den omsætning, de plejer at have? Kan det så overhovedet svare sig at holde åbent, og hvad betyder et stort dyk i antallet af udenlandske turister? Vi kan håbe, at danskerne kan kompensere for det tab, men selv efter en genåbning er der stadig mange ubekendte,” siger Jonas Kjær.

Sidste år brugte udenlandske turister 38,2 milliarder kroner i Danmark fra april til september.

Log ind