Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Et par spansktalende gæster har slået sig ned ude foran, mens bordene i foyeren inden for på Bedwood Hostel i Nyhavn i København er sporadisk besat. Peter Eriksen, der er medejer af stedet, blev med egne ord »lidt glad« for regeringens beslutning fredag om, at tyske, norske og islandske turister nu kan overnatte i København, skriver Jyllands-Posten.

”Men jeg er stærkt fornærmet over forløbet. I sidste uge sagde justitsminister Nick Hækkerup på en nærmest arrogant måde, at der ikke ville blive lukket op for overnattende turister i København. Nu er situationen på mærkværdig vis en anden. Det handler jo om tusindvis af arbejdspladser, konkurser og menneskers livsværk. Det er kun omkring 10 pct. af mine gæster, der kommer fra de pågældende lande, så det afhjælper jo hverken turist-, hotel- eller restaurationsbranchen,” lyder det fra Peter Eriksen.

Katia K. Østergaard, direktør i HORESTA glæder sig over, »at den ulogiske københavnerregel uden sundhedsfaglig begrundelse er fjernet«. Det har dog mest symbolets karakter, mener hun. Det, som virkelig vil batte, er at følge EU-Kommissionens anbefaling og åbne for alle lande, siger hun.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Københavns Lufthavn forventer rekordsommer

Københavns Lufthavn forventer over 10,4 mio. rejsende hen over sommeren trods uro i Mellemøsten. Direktør Christian Poulsen vurderer, at rejselysten fortsat er stærk.

Log ind