Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Rosévin rimer på sommer og på sol. Og nu rimer det også på søndag. Fra Nimb Roof, der til hverdag er forbeholdt Nimb Hotels gæster og klubmedlemmer, kan andre nu også henlægge eftermiddagen og den tidlige aften til tagterrassen med byens nok mest hypede pool og udsigt til byens tårne. Det sker med arrangementet »Nimb Roof Cookout Sunday«, der blev skudt i gang forleden, skriver Berlingske.
”Søndag eftermiddag er der aldrig nogen, der laver noget i København. Derfor ville vi gerne introducere noget nyt med comfort food og afslappet atmosfære,” siger Operations Director på Nimb Mikkel Ustrup.
Eftermiddagen begynder med en champagnecocktail med jordbær, mens stedets DJ sørger for chilloutmusik, der sender tankerne mod en storby i Sydeuropa.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Styrk din ESG-rapportering med ESG Monitor
05-12-2025
PRESSEKLIP
-
Vejle får nyt hotel med 87 værelser
05-12-2025
-
Udeblivelser koster københavnsk restaurant 150.000 kr.
05-12-2025
-
Danske Hoteller fejrer 35 år med fokus på lokal forankring
05-12-2025
-
Ny aftale med Forsvaret sikrer fremtiden for Aarhus Airport
05-12-2025
-
Nordsjællandsk grillkæde åbner nyt spisested
05-12-2025
-
Politikere drømmer om festivalplads og kæmpearena i København
05-12-2025
-
Ny formand skal styrke madkulturen i Danmark
05-12-2025
-
Delte meninger om autocampere i turismeerhvervet
05-12-2025