Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Mens coronakrisen har hevet tæppet væk under flere hotelkæder rundt om i verden, går hotelgiganten Radisson Hospitality nu i offensiven og vil åbne 15 nye hoteller, skriver dagbladet Børsen.

Radisson Hotel Group er en af verdens største hotelkoncerner med over 100.000 ansatte og ca. 1400 hoteller i drift eller under opførsel. Koncernen har nu som led i en femårsplan indgået aftaler om at opføre de nye hoteller i en række lande i Europa, Mellemøsten og Afrika.

Hotelgigantens ekspansionsplaner kommer samtidig med, at koncernen for nyligt offentliggjorde regnskabet for andet kvartal af 2020, hvor omsætningen var faldet med 234 mio. euro, svarende til 1,7 mia. kr.

Ifølge Radisson Hotel Group faldt omsætningen på grund af coronakrisen, der tvang en lang række hoteller til at holde lukket. Alene i de nordiske er omsætningen dykket med 89 mio. euro, ca. 664 mio. kr.

Unge udgør rygraden i sommerens servicejob

Over 220.000 unge under 25 år tager sommeren i brug til at tjene penge og samle erfaring – især i hoteller og restauranter. HORESTA understreger betydningen af de unge i højsæsonen.

Log ind