Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Som udgangspunkt er det ikke i orden at udstede gavekort, hvor gyldigheden ikke strækker sig over et år. Det slår Forbrugerombudsmanden fast i en såkaldt forhåndsbesked, der er en udtalelse, som myndigheder kan afgive efter forespørgsler fra borgere, skriver Detailfolk.dk.

I den konkrete sag ville en forretningsdrivende sælge gavekort med en gyldighed på seks måneder. Inden for den periode skulle de pågældende kunder både bestille og få udført deres behandling.

Forbrugerombudsmanden udtalte, at en gyldighedsperiode på 1 år eller derover som udgangspunkt ikke er urimelig kort efter aftalelovens regler, hvorimod en gyldighedsperiode på under 1 år kræver, at der foreligger særlige omstændigheder, fremgår det af forhåndsbeskeden.

Læs mere her.

Se også

Hvad skal der til for at opsige en medarbejder med lang anciennitet?

Afskedigelse af medarbejdere med mange års anciennitet kan være en udfordring. En nylig afgørelse fra Afskedigelsesnævnet belyser, hvornår en opsigelse af en medarbejder med lang anciennitet kan anses for saglig og rimelig - særligt i situationer med arbejdsmangel.

Har du styr på medarbejdernes ferie?

Sommerferien nærmer sig, og i den forbindelse er det vigtigt at være opmærksom på ferielovens bestemmelser. Her er hvad du særligt skal være opmærksom på, når dine medarbejdere skal holde ferie.

Log ind