Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Morgenstund har guld i mund, og dette mundheld vil man satse på hos Madklubben, der åbner nye steder i et væk. Og nu er restaurantkæden klar med endnu en satsning. Denne gang er det en morgenmadsrestaurant, der kalder, skriver Berlingske.
”Hvorfor ikke? Vi har ikke prøvet det før, og morgenmaden er dagens vigtigste måltid. Vi vil gerne gøre os gældende i et voksende marked. For få år siden var det nærmest odiøst at gå ud og spise morgenmad, og man spiste bare et stykke paprundstykke med ost,” forklarer Anders Aagaard, direktør i Madklubben.
Det nye sted er døbt Bjørns, og er opkaldt efter ejerens søn. Her ønsker man at skabe »et hverdagssted i en gade med masser af liv«. Man kan indlede dagen med morgenmad af varierende størrelse.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
AI-voice overtager telefonen i restauranter og hoteller
14-12-2025
-
Madanmelder: Kæder dominerer men bidrager til mangfoldighed
14-12-2025
-
Turistovernatninger steg i oktober og hotellerne trak læsset
14-12-2025
-
Strandhotellet Blokhus bliver en del af Small Danish Hotels
14-12-2025
-
Hooked kæmper mod billigbølgen: “Vi er stadig en niche”
14-12-2025
-
Michelin-restaurant spreder julestemning til byens udsatte
14-12-2025