Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ombygning af kaffebarer har kostet hos Danmarks største kaffekæde, Espresso House, der driver 56 forretninger. Derfor er overskuddet vigende i 2019, påpeger direktøren til FødevareWatch.dk.

"Vi ser regnskabet og den underliggende drift som tilfredsstillende. Vi har færdiggjort konverteringen fra Baresso til Espresso House og har i den forbindelse færdigposteret engangsposter i forbindelse med lukning, ombygning og opstart af shops samt brandkonverteringen til Espresso House i regnskabet [for] 2019," skriver Claus Skovfoged, adm. direktør i Espresso House Danmark, i en mail til FødevareWatch.

Resultatet efter skat ender på 3,2 mio. kr. mod 5,8 mio. kr. året før. Det svarer til et fald på 45 pct.

Læs hele historien her.

Mikkeller vender tab til rekordoverskud

Mikkeller er tilbage i plus efter flere år med underskud. Bryggeriet vil nu satse på franchise og international ekspansion med ambition om markant vækst.

Tivoli leverede vækst og flere gæster i 2025

Flere gæster og stigende omsætning gjorde 2025 til et historisk godt år for Tivoli. Resultatet giver ifølge ledelsen et solidt udgangspunkt for nye investeringer og forventninger om et 2026 på niveau med det seneste år.

Log ind