Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den 15. maj skulle bordene stå klar med duge og tallerkner, og lokalerne på toppen af Pakhusene på Aarhus Ø klar til at tage imod de første gæster.Men sådan bliver det ikke. Indtil videre er åbningen af det nye Substans udskudt til formentlig en gang omkring juni eller juli, skriver Århus Stiftstidende.
Der var ellers skabt hype om den kommende restaurant, som allerede har meldt ud, at man sigter efter en ny Michelinstjerne.
”Men så blev tæppet trukket væk. Det er skrækkeligt. Mit lån er lige gået hjem, alt er pantsat i huset for en restaurant, der ikke er åben endnu, men terningerne er kastet nu,” siger René Mammen, der sammen med sin kone Louise Mammen har glædet sig enormt til at åbne op for den nye restaurant.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Alexander Kølpin åbner nyt hybridhotel i Aarhus
03-06-2025
-
3 Days of Design skaber vækst og fylder hotellerne
03-06-2025
-
København godkender nyt hotel og tv-center ved Kalvebod Brygge
03-06-2025
-
Ny måling: Flertal vil hæve aldersgrænsen for alkohol
03-06-2025
-
Billund-hotel tilpasser sig efter Ryanair-exit
03-06-2025
-
Cofoco vokser – men skruer ned for investeringerne i 2025
03-06-2025
-
Danske Hoteller A/S klar til næste opkøb efter stor Esbjerg-investering
03-06-2025
-
Comwell Hvide Hus Aalborg bliver en del af global hotelkæde
03-06-2025
-
Randers Regnskov planlægger stor udvidelse til over 50 mio. kr.
03-06-2025
-
Svinkløv Badehotel fejrer 100-års jubilæum
03-06-2025