Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Sinatur Hotel & Konference er seks danske hoteller og konferencesteder, ejet af fagforeningen Danmarks Lærerforening. Og Sinatur kom ved Danish Travel Awards helt til tops, da kæden vandt prisen som Bedste Hotelkæde, skriver Standby.dk.
Sinaturs seks enheder bruges langtfra kun af medlemmerne af DLF, men af et væld af forskellige kunder til møder- og konferencer for organisationer og virksomheder – samt private gæster på ophold, til selskaber eller som besøgende i hotellernes restauranter.
Claus Nielsen har de seneste syv år været direktør for Frederiksdal Sinatur Hotel & Konference lige nord for København.
”At være Danmarks bedste hotelkæde har i vores øjne ikke som udgangspunkt noget at gøre med, hvor kendte vi er. Vi er en mindre spiller – og denne pris er netop beviset på, at størrelse ikke er afgørende, men at høje ambitioner og evnen til at føre dem ud i livet – helt ned i den praktiske hverdag – er det centrale. At være Danmarks bedste hotelkæde handler for os om flere ting. Det handler om at give alle vores gæster en mindeværdig oplevelse”.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Protester mod turisme spreder sig i Europa
11-07-2025
-
Wolt udvider trods underskud
11-07-2025
-
Cirkusbygningen satser bredt efter renovering
11-07-2025
-
Københavns Lufthavn i international topplacering
11-07-2025
-
Madklubbens omsætning faldt
11-07-2025
-
Naturhotel i hængekøjer åbner i Nordsjælland
11-07-2025
-
Direktør opsagt efter seks år på fynsk hotel
11-07-2025