Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I et kompliceret og benhårdt spil kæmper alverdens lufthavne om at gafle flest mulige rejsende. København har på det seneste haft held til at trække ruter til Kina og Indien, hvilket giver en betragtelig økonomisk gevinst, skriver Berlingske.

Succesen er der lige nu, men konkurrenterne kæmper konstant med København. For alt i mens ruterne er vigtige for København, er det knap så afgørende for de asiatiske flyselskaber, om destinationen hedder Bruxelles, London, München, Schiphol eller Stockholm.

I en rapport fra 2017 fra sammenslutningen af lufthavne i Europa (ACI) stod især én konklusion skarpt: Konkurrencen mellem de forskellige lufthavne bliver bare mere intens. Lufthavne er i dag pålagt at følge EU-lov om skatter og gebyrer, så skal de have økonomien til for alvor at vokse, er der især et håndtag at skrue på: Antallet af rejsende.

Se også

Fransk tv-program giver Danmark global eksponering

En ny fransk rejsedokumentar om Danmark kan potentielt nå 437 mio. husstande verden over. Programmet er produceret i samarbejde med VisitDenmark og en række destinationsselskaber og skal vise internationale seere flere sider af Danmark som rejsemål.

København forbyder reklamer for flyrejser og krydstogter

Københavns Kommune har som den første kommune i Danmark besluttet at forbyde reklamer for flyrejser, krydstogter og nye benzinbiler på kommunale arealer. Forbuddet omfatter blandt andet busstoppesteder og reklamesøjler.

Bestseller-ejer køber lufthavnsbygninger i Aarhus

Anders Holch Povlsens selskab Heartland køber bygninger og arealer i Aarhus Airport for 90 mio. kr. Handlen skal styrke lufthavnens økonomi, mens de tre ejerkommuner fortsat står for driften og udviklingen.

Log ind