Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Coco Hotel i København V har 90 værelser med en gennemsnitsstørrelse på 15 kvadratmeter. Priserne begynder ved 1200 kr. for et dobbeltværelse. Som noget særligt har hotellet to familiesuiter med to rum en suite med PlayStation og børnesenge i det ene, skriver Børsen.
"Vi synes selv, vi er lykkedes med den personlige stil på vores restauranter og med at skabe rum, som folk har lyst til at være i. Og vi synes, vi har noget at bidrage med i hotelbranchen, hvor meget efter min mening mangler personlighed," siger den 40-årige Christian Lytje.
Han trækker på sine egne personlige erfaringer som rejsende, hvor han altid søger mod det, der er autentisk for det sted, han besøger, og mod de mennesker, der bebor det. Derfor er han som hoteldirektør begyndt helt forfra med bygningen, som han sammen med sine medejere af Cofoco, August Lund og Thomas Rudbeck, købte i marts i år.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026