Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et nyt multihus på 24.000 kvadratmeter er på vej i August Schade Kvarteret i Ørestad Nord. Huset skal rumme både hotel, restaurant, café, serviceret kontorfællesskab og dagligvarebutik, og projektet har ambitiøse målsætninger til bæredygtighed både i forhold miljø og arbejdsmiljø. Det skriver DagensByggeri.dk.
Bygningens forskellige elementer skal supplere hinanden for at imødekomme fremtidens fleksible arbejdsmarked. Blandt andet vil hotellet tilbyde "extended stay" - en slags hotellejlighed til dem, der har brug for at bo i København i en lidt længere periode. Fx i forbindelse med projektarbejde.
Ligeledes etableres fællesarealer, hvor man mødes og arbejder i co-working spaces. De udadvendte elementer i form af restaurant, café og dagligvarebutik er med til at skabe liv og åbne bygningen mod omverdenen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Modstand mod nyt luksushotel på Vesterbro
02-01-2026
-
Optimisme i dansk turisme trods global uro
02-01-2026
-
Fynsk restaurantsatsning spreder sig til Jylland
02-01-2026
-
Tilbud dominerer restaurantstrategier i USA
02-01-2026
-
Britiske pubber ramt af skattehop og stigende omkostninger
02-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel får ny ejer og nyt liv
02-01-2026
-
Søren Frank fastholder sin magt i madens verden
02-01-2026