Ved overenskomstforhandlingerne i foråret 2025 blev der indført nye regler om betaling af vederlag til arbejdsmiljørepræsentanter.

Din virksomhed skal ikke foretage sig noget i forbindelse med selve udbetalingen af vederlaget.

Finansiering af vederlag
Vederlaget finansieres via fondsopkrævningerne.

Fondsopkrævningerne er faste bidrag, virksomheder betaler som led i overenskomsten. Pengene går til fælles fonde, der bl.a. bruges til uddannelse, samarbejde – eller som her til udbetaling af vederlag.

Fondsopkrævningerne betales halvårligt af virksomheden (februar og august) til Uddannelses- og samarbejdsfonden via PensionDanmark. Det nye i opkrævningen fra februar er, at der fremover nu opkræves et særskilt bidrag på 2 øre pr. arbejdstime, som vedrører vederlag til arbejdsmiljørepræsentanter.

På fondsopkrævningerne fra februar 2026 og frem vil der fremgå en særskilt betalingspost vedrørende dette bidrag. Som virksomhed skal du blot fortsætte med at betale fondsopkrævningen som hidtil.

Værd at vide om udbetalingen
Vær obs på, at det kun er er arbejdsmiljørepræsentanter, som er medlem af 3F Privat Service, Hotel og Restauration, der har krav på vederlag.

"Arbejdsmiljørepræsentanten får vederlaget udbetalt direkte fra Uddannelses- og samarbejdsfonden," forklarer Karina Lafrenz, juridisk chef i HORESTA.

Vederlaget udgør 9.000 kr. årligt og udbetales én gang om året.

Udbetalingen sker som B-indkomst. Uddannelses- og samarbejdsfonden trækker derfor ikke skat, men indberetter beløbet til SKAT. Vederlaget er ikke pensions- eller feriepengeberettiget, og det indgår ikke i beregningen af øvrige overenskomstmæssige betalinger.

Medlemmer kan kontakte HORESTA ved spørgsmål om vederlaget til arbejdsmiljørepræsentanter eller andre ansættelsesretlige forhold. Ring til HORESTAs juridiske callcenter på 35 24 80 40 eller skriv til [email protected].

Karina Lafrenz
Juridisk chef
Karina Lafrenz

Husk overenskomsternes nye lønsatser fra 1. marts 2026

I forbindelse med overenskomstfornyelsen for 2025 til 2028 er der aftalt nye satsstigninger. De gælder for alle medlemmer, der er tiltrådt en overenskomst, samt for virksomheder, der har indgået en virksomhedsoverenskomst.

Nyt netværk ruster branchen til kriser

HORESTA har etableret et beredskabsnetværk, der skal styrke hoteller og restauranter i en tid med øget usikkerhed. Netværket skal give konkrete værktøjer og samle branchens stemme i dialogen med myndighederne. Første møde får besøg af tidligere spionchef Lars Findsen.

Firma afviser beskyldninger om svindel

Direktøren for det københavnske firma DVB ApS afviser anklager om svindel og vildledning. Kritikken er rejst efter udsendelse af certifikater og fakturaer til virksomheder uden forudgående aftale.

Log ind