Rekruttering er stadig en udfordring for hotel- og restaurationsbranchen.

Det er fortsat billedet, der tegner sig i den nyeste rekrutteringsundersøgelse fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR). December-rapporten viser, at 33 pct. af stillingsopslagene i hotel- og restaurationsbranchen er forgæves. Det svarer til i alt 6.170 stillinger.

Det er et mindre fald sammenlignet med rapporten fra samme periode året før, hvor andelen lå på 35 pct., men niveauet er fortsat højt.

En forgæves rekruttering kan inddeles videre i, at stillingen enten ikke bliver besat, eller at den besættes med en anden profil, end den ønskede.

Her viser de nye tal, at 15 pct. af stillingerne i hotel- og restaurationsbranchen slet ikke blev besat, mens 18 pct. er besat med en anden kandidat end den, virksomhederne oprindeligt søgte.

Med de nye tal indtager hotel- og restaurationsbranchen en andenplads blandt brancher med størst rekrutteringsudfordringer. I december 2024 lå branchen øverst på listen.

”Tallene viser, at rekrutteringspresset stadig er markant, selvom vi ser en mindre bedring i forhold til sidste år. Det, at branchen fortsat ligger helt i top blandt de mest pressede, understreger, at udfordringen ikke er løst. Mangel på arbejdskraft flere steder i landet stadig er en stopklods for det vækstpotentiale, branchen ellers rummer," siger cheføkonom i HORESTA, Jonas Kjær. 


Udfordringen er stadig størst i Nordjylland
Der er fortsat tydelige regionale forskelle på rekrutteringerne, og billedet er stadig, at udfordringerne er størst længst væk fra hovedstaden.

I Region Nordjylland var hele 44 pct. af rekrutteringerne forgæves i december, mens Region Midtjylland følger efter med 35 pct.

I Region Syddanmark og Region Hovedstaden ligger andelen begge på 32 pct., mens Region Sjælland har den laveste forgæves rekrutteringsrate med 24 pct.

Behov for langsigtet indsats
Ifølge HORESTA understreger hotel- og restaurationsbranchens fortsat høje placering på denne ikke så eftertragtede liste, at der fortsat er behov for en langsigtet og sammenhængende indsats.

Det handler både om bedre rammer for international arbejdskraft her og nu og om at sikre flere faglærte gennem uddannelse, opkvalificering og efteruddannelse.

”Hvis vi skal fastholde en stærk hotel- og restaurationsbranche i Danmark, kræver det, at der er adgang til kvalificeret arbejdskraft på alle niveauer. Den yderste konsekvens ved forgæves rekrutteringer, er at restauranter der ellers har ambitionerne og økonomien til det må sige nej til gæster og vækstmuligheder, og det er jo virkelig en skam," siger Jonas Kjær.

Jonas
Cheføkonom
Jonas Kjær

Log ind