Faggrænser, vagtplanering, løn, tillæg, sygdom og barsel. Det er nogle af emnerne, når HORESTAs juridiske eksperter over tre webinarer i oktober vil gennemgå overenskomstens regler.

Webinarerne er primært rettet mod medarbejdere, som enten har et ledelsesmæssigt ansvar over for øvrige medarbejdere, eller som i et eller andet omfang har at gøre med aflønningen af medarbejdere omfattet af hovedoverenskomsten.

Webinaret vil tage udgangspunkt i de praktiske problemstillinger som deltagerne oplever i deres hverdag.

Der er åbent for tilmelding allerede nu:

  1. Modul – 4. oktober kl. 9.00 – 11.30
  2. Modul – 12. oktober kl. 9.00 – 11.30
  3. Modul –26. oktober kl. 9.00 – 11.30

Få styr på overenskomsten: HORESTA afholder kurser 1. og 2. december

Når I lægger vagtplaner, håndterer sygemeldinger eller udbetaler løn, er overenskomsten en del af hverdagen. Den 1. og 2. december holder HORESTA kurser i hovedoverenskomsten med 3F. Her får jeres virksomhed overblik over reglerne og ændringerne fra overenskomstfornyelsen i 2025.

Log ind