HORESTA lancerer i denne uge en kampagne på de sociale medier, der fortæller om alle fordelene ved at være medlem.

”Mange bliver overraskede, når de hører, hvor mange rådgivere med dybt branchekendskab, de får adgang til med et medlemskab. Med kampagnen vil vi sprede det gode budskab ved at sætte spot på vores rådgivning, men også på vores netværk, vores indkøbsaftaler, vores politiske arbejde og så videre,” siger HORESTAs adm. direktør, Jannick Nytoft.

Kampagnen har fået titlen ”Du tager dig af gæsten – vi klarer resten”.

”Ideen bag dette slogan er, at branchens virksomheder er eksperter i at skabe de gode gæsteoplevelser, uanset om det foregår på et hotel, i en restaurant eller i en forlystelsespark. Vores opgave er at stå klar i kulissen og hjælpe til med meget af det, der ligger ud over driften. Her kan vi tilbyde et helt team af eksperter, som ikke laver andet end at rådgive branchens virksomheder”, siger HORESTAs adm. direktør, Jannick Nytoft.

Kampagnen kører henover efteråret, og består af otte korte videoer.

Vil du se de otte videoer og læse mere om kampagnen, kan du gå ind på www.horesta.dk/vi-klarer-resten.

Som medlem af HORESTA får du adgang til:

  • Juridisk rådgivning - ansættelser, afskedigelser, barsel, ferie og kontrakter
  • Miljørådgivning – madspild, energieffektivisering og mere bæredygtig drift
  • Fødevarerådgivning - kontrolbesøg og information om nyeste lovgivning
  • Uddannelsesrådgivning – efteruddannelsesmuligheder samt det fulde overblik over tilskud
  • Økonomisk rådgivning – branchens udvikling, forbrugernes vaner og nyeste nøgletal

Du får også adgang til vores samarbejdspartnere på rekrutterings- og fastholdelsesområdet samt kontante medlemsfordele på for eksempel forsikringer, el og kortindløsning. Desuden bliver du en del af stærke branchenetværk og kan få politisk indflydelse.

Dansk tjener vinder bronze ved WorldSkills 2026

Linnea Lind Lehner har sikret Danmark en bronzemedalje i tjenerkonkurrencen ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Tjenereleven blev dermed den eneste af de 15 danske deltagere, der opnåede en podieplads ved mesterskabet.

Martin Rommel klar til finalen i Årets Kok 2027

Martin Rommel fra Restaurant Surt og Sødt i Nakskov er blandt de seks kokke, der har kvalificeret sig til finalen i Årets Kok 2027. Konkurrencen er det officielle Danmarksmesterskab for professionelle kokke og arrangeres af HORESTA og 3F.

Log ind