Gæsternes tryghed er altafgørende, og derfor bakker HORESTA op om den lov, der trådte i kraft den 1. juli, som kræver, at alle serveringssteder i nattelivszonerne skal have dørmænd i perioden fra kl. 02.00 til 05.00.
”Vi vil gerne påtage os et ansvar for at sikre en god og tryg fest for dem, der går i byen. Vi anerkender dog også, at der kan være mindre erhvervsdrivende, for hvem det her er en udskrivning, som de ikke havde regnet med,” fortæller Annette Hyldebrandt, chef for turisme og oplevelsesøkonomi i HORESTA til TV2 Lorry.
Hun tilføjer, at de fleste har længe kørt med dørmand, og at de bidrager til, at folk kan være trygge, når folk går ind et sted.
”Det handler om, at der ikke bliver ballade inde på stederne, og at folk kan være trygge og have en god fest,” siger Annette Hyldebrandt.
HORESTAs chef for turisme og oplevelsesøkonomi mener ikke, at der er ikke nogen tvivl om, at synligt politi, synlige dørmænd og synlige natteværter har en god og præventiv effekt. I den forbindelse understreger Annette Hyldebrandt, at HORESTA gerne vil have meget mere politi på gaderne i nattetimerne.

SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Nyborg Strand fordobler overskud og investerer massivt
08-05-2025
-
Brøndums Hotel i Skagen bliver premiumhotel
08-05-2025
-
Joe & The Juice er tilbage i plus
08-05-2025
-
Hotel Koldingfjord hædret som landets bedste venue for femte gang
08-05-2025
-
Greenpeace ændrer kampagne efter pres fra VisitDenmark
08-05-2025
-
Comwell sætter ny rekord og styrker resultatet i 2024
08-05-2025
-
Brancheprofil skal løfte Charlottehaven til næste niveau
08-05-2025
-
Portræt af en pioner: Peter Brinks forvandler hoteller og menneskeliv
08-05-2025