167 af danske hoteller er mærket med Green Key og markerer dermed, at de arbejder målrettet på at bidrage til grøn bæredygtighed.
Nu får Green Key et søstermærke, der er målrettet alle landets turistattraktioner som for eksempel forlystelser, museer og zoologiske anlæg. Mærket hedder Green Attraction, og det bliver lanceret ved et event den 29. august på Experimentarium nord for København.
”Mærket skal gøre det lettere for forbrugerne at vælge de bæredygtige attraktioner. Samtidig ved vi af erfaring, at de grønne mærkningsordninger er gode redskaber for virksomhederne til hele tiden at sætte sig nye, grønne mål”, siger Mikal Holt Jensen, der er miljøchef i HORESTA og derigennem sekretariatschef for både Green Key, Green Restaurant, Green Tourism Organization og nu også Green Attraction.
Bag arbejdet og lanceringen med Green Attraction står Organisationen Danske Museer (ODM), Videnspædagogiske Aktivitetscentre (VPAC), Danish Association of Zoos and Aquaria (DAZA), Foreningen af Forlystelsesparker i Danmark (FFD) og HORESTA med støtte fra Erhvervsfremmebestyrelsen.
Ved lanceringen vil der både være inspirerende indlæg og taler, overrækkelse af Green Attraction til de første attraktioner i Danmark - og naturligvis bobler.
Det er gratis at deltage og send gerne invitationen videre til andre kollegaer.
https://www.greenattraction.dk/om-green-attraction/
HVOR
Experimentariums klimaafsnit
Tuborg Havnevej 7
2900 Hellerup.
HVORNÅR
Mandag den 29. august 2022
Kl. 14.00 - 16.00
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026