Bliv klogere på fødevarekontaktmaterialer, når HORESTA inviterer til webinar målrettet fødevarevirksomheder i detail og engros, restaurantchefer og ansvarlige for indkøb af fødevarekontaktmaterier og udstyr. Med andre ord jer, der har brug for at få indsigt i, hvilke krav der stilles til leverandørerne, lovgivning og dokumentation inden for feltet, og hvordan man forbedrer egenkontrollen på området.

Webinaret finder sted den 26. oktober fra 9. 15 – 11.00.

I kan tilmelde jer webinaret her.

Tine
Fødevarechef
Tine Skriver

Hoteller sætter sommerrekord trods fald i turismen

Danmark havde 5 pct. færre turistovernatninger i august 2026 end året før. Hotellerne var den eneste overnatningsform med fremgang og satte samtidig sommerrekord med 7,4 mio. overnatninger i juni, juli og august.

Turistskatten er foreløbig lagt på hylden

Regeringens finanslovsforslag for 2027 indeholder ingen turistskat på overnatninger i København og Aarhus. Det vækker glæde hos HORESTA, som nu vil arbejde for, at en foreslået krydstogtafgift friholder de gæster, der begynder eller afslutter deres krydstogt i Danmark.

Log ind