”Det har overrasket mig, at det i dag kan være grænseoverskridende for en ældre mandlig kok at have en ung, kvindelig chef. Det har resulteret i konkrete episoder, som jeg har måttet tage med den pågældende under fire øjne.”
Anika Madsen er køkkenchef på anmelder-darlingen, Fasangården, i Frederiksberg Have, kåret til Årets Talent af White Guide i 2018, og så er hun døbt Umami-dronningen af Berlingske. Med udover at forkæle gæsterne med umami-retter, knokler hun også benhårdt for at skabe en arbejdsplads – og en branche – der tiltrækker flere kvinder.
”Jeg foretrækker ikke at ansætte ét køn fremfor et andet. Mit fokus er på at skabe mere fleksibilitet, for så kommer kvinderne helt af sig selv. Og den diversitet vinder hele branchen på.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Nyt navn og ny direktør på Aarhushotel
09-04-2026
-
Stella Maris skifter ejer og forbedrer resultat
09-04-2026
-
Dagrofa: Fortsat vækst hos restauranter
09-04-2026
-
Budgetkæde dropper plan om nyt hotel
09-04-2026
-
Tavshed om hotelprojekt skaber usikkerhed
09-04-2026
-
Fødevareproducenter varsler prisstigninger
09-04-2026
-
Nordhavn-hoteller opnår DGNB-certificering
09-04-2026