Når myndighederne behandler ansøgninger om udenlandsk arbejdskraft fra lande uden for EU, ender det meget ofte med et afslag.

Det vil HORESTA have ændret, så noget af den akutte mangel på arbejdskraft i turisme- og oplevelseserhvervet kan blive afhjulpet.

HORESTA har netop bede udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye om et møde, hvor man kan drøfte sagsbehandlingen i Styrelsen for International Rekruttering og Integration (SIRI).

”Lige nu er der en klar oplevelse af, at sagsbehandlingen og en ekstremt restriktiv vurdering i SIRI stort set udelukker hoteller, restauranter m.fl. fra at benytte beløbsordningen”, skriver HORESTAs politiske direktør, Kirsten Munch i brevet til ministeren.

Hun oplyser, at det i særlig grad er sushirestauranterne, som har svært ved at tiltrække de rigtige kompetencer, fordi ansøgningerne bliver afvist.

”De har ikke mulighed for at leve op til kravene i andre ordninger, og der uddannes ikke sushikokke her i landet. Disse restauranter må nu afviser ordrer, ligesom der er flere eksempler på, at de må lukke forretninger,” skriver Kirsten Munch.

HORESTA: Solrigt vejr sender flere på ferie i Danmark

Vejrudsigten får stadig større betydning for danskernes ferieplaner, og både danske og europæiske gæster bidrager til positive forventninger i turismeerhvervet. HORESTA peger på, at Danmark står stærkt som feriedestination.

Horesta advarer mod flere Airbnb-dage i Silkeborg

Silkeborg Kommune overvejer at hæve loftet for korttidsudlejning af helårsboliger fra 70 til 100 dage om året. HORESTA opfordrer kommunen til at fastholde den nuværende grænse og advarer mod skævvridning af konkurrencen på overnatningsmarkedet.

Log ind